Erzurum'dan İzmir'e uzanan bir kanlı elin öyküsü!

Erzurum da kendi halinde bir berber olan Yener T. , nasıl profesyönel bir tetikçi oldu? Türkiye'yi sarsan cinayetin tetikçisini kim, nerede buldu, nasıl eğitti ve hangi vaatlerle kullandı?

  • 19 Haziran 2019 22:19
  • A
  • A

Erzurum Post- Orhan Bozkurt'un haberi-İzmir 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen, 7'si tutuklu 69 sanıklı 'FETÖ borsası organize suç örgütü' davası sanıklarından biri olan AK Parti eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş (41) geçtiğimiz ay öldürülmüştü.

 

 

Ahmet Kurtuluş, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında örgüt kurma ve yönetme ve cinayet suçlaması ile gözaltına alınıp tutuklanmış, yaklaşık 6 ay cezaevinde yattıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. İddiaya göre, FETÖ borsası kurarak çok sayıda işadamından menfaat temin etmişti.

 

 

Narlıdere ilçesinde polis yeleği giyen bir kişi site güvenliğini denetimli serbestlik bürosundan geldiğini söyleyerek atlatmış ve Kurtuluş’a 5 yaşındaki oğlunun gözü önünde susturucu takılmış bir silahla 8 kurşun sıkmış, ağır yaralanan Kurtuluş, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

 

Kurtuluş, öldürüldüğü yüksek güvenlikli o evde ayaklarında elektronik kelepçe ile adli kontrol altındaydı.  Olayın ardından polisin başlattığı sürek avı sonunda katil yakalanmıştı. Katil zanlısının profili herkesi şoke etmişti. Katilin adı Yener T. idi. Erzurum’un Yoncalık semtinde erkek kuaförlüğü yaparken, olaydan kısa bir süre önce işyerini kapattı.

 

İŞKUR’A BAŞVURDU

 

Tetikçi Yener T, çevresinin ve meslektaşlarının anlattığına göre, sürekli maddi sıkıntılarından ve borçlarından yakınıyordu. İşyerini kapattıktan sonra İŞKUR’a iş başvurusu yapmıştı. İŞKUR’a yaptığı başvurunun sonucunu beklerken maddi sıkıntı çekmesine rağmen sık sık Gürcistan’a eğlenmeye gidiyordu.  Bu sürede telefonu kapandı ve kimse ona ulaşamadı.

 

''BİR İŞ VAR ONU BİTİRECEĞİM''

 

Yener T. , son olarak Erzurum’a ramazanın sonlarına doğru geldi ve çevresine “borçlarımdan kurtulmak için bir iş var onu bitireceğim” demeye başladı. Olaydan üç gün önce de sessiz sedasız ortadan kayboldu. Kimse nerede olduğunu bilmiyordu, telefonuna da kimse ulaşamadı. Ortadan kaybolan evli ve iki çocuk babası Yener T. ’nın adı, İzmir’de işlediği cinayetle duyuldu.

 

SIRADAN BİR BERBER BİR ANDA NASIL TETİKÇİ  OLDU?

 

Cinayetten sonra ortaya yanıtlanamayan birçok soru çıktı. Erzurum’da sakin ve sessiz bir hayat sürerken bir anda profesyonelce cinayet işleyen bir katile dönüşen Yener T., silah kullanmayı nereden öğrenmişti?  Emri kim ya da kimlerden aldı? Kurtuluş’un oturduğu siteyi nereden biliyordu? Ona kim ya da kimler istihbarat sağlamıştı? Ona yardım ve yataklık yapan 4 kişi yakalandı ama cinayetin planlaması ve işleniş biçimi sıradan bir cinayet izlenimi vermiyordu. Silahı, susturucuyu ve polis yeleğini nereden temin etmişti? Denetimli serbestlik bürosu elemanı polis memuru olduğunu söyleyerek rahatlıkla girdiği sitede Kurtuluş’un 5 yaşındaki oğlunun gözü önünde bu cinayeti nasıl bu kadar soğukkanlılıkla işlemişti? Tetikçi Yener T., gözünü kırpmadan insan öldüren bir canavara nasıl dönüşmüştü?

 

 

DENETİMLİ SERBESTLİĞİN KALKMA İHTİMALİ BELİRİNCE İNFAZ EDİLDİ

 

Ahmet Kurtuluş, FETÖ borsasının üyelerinden biri olduğu iddiasıyla yargılanıyordu. Sanıkların haklarında savcılık tarafından hazırlanan iddianamede “Çeşitli üst düzey kamu görevlileri ile siyasetçiler arasında FETÖ soruşturmalarında haklarında işlem yapılan iş adamlarına yönelik menfaat temini saikiyle ve örgütlü hareket edildiği, kamuoyundaki tabirle ‘FETÖ borsası üyeleri’ olduğu kuşkusu uyanmıştır.” ifadelerine yer verilmişti.

 

Kurtuluş’un avukatlarının yaptığı açıklamaya göre, olaydan birkaç gün önce ev hapsine itiraz edilmişti ve mahkeme bu kararını gözden geçirecekti. Kurtuluş, denetimli serbestlik kalktığında ev hapsinden kurtulup, serbestçe dolaşabilecekti. Ahmet Kurtuluş, Mahkeme daha kararını vermeden Erzurum’dan giden bir tetikçi tarafından evinde infaz edildi.

 

 

KONUŞACAK MIYDI?

 

Ahmet Kurtuluş’un hakkında verilen denetimli serbestlik kararının kaldırılması durumunda konuşma ihtimali üzerine infaz edildiği ileri sürülürken, Yener T.’nın bütün bağlantıları didik didik ediliyor. Berber T.’yi kim ya da kimler Erzurum’da buldu, bu işe borçlarından dolayı mı ikna edildi? Gürcistan’da mı onunla temas kuruldu, orada mı eğitildi? Kuaför dükkânı paravan olarak kullanılan bir yer miydi? Daha önce de infazlarda kullanıldı mı? Kurtuluş, konuşmaması için mi infaz edildi? Kurtuluş’un konuşmasını istemeyenler kimlerdi?

 

Yener T., kısa sürede yakalandı. Bu kadar detaylı ve özenle hazırlanmış bir cinayette kullanılan katil zanlısı berber Yener  T.’yı polis,  MOBESE ve güvenlik kameralarını takip ederek buldu. Yener T.'nin, hedefin kim olduğunu biliyor muydu? Yoksa cinayeti borçları karşılığı işlediği için mi sorgulamadan kabul etti, profesyonel bir tetikçi olduğu için mi? Bu ve akıllara takılan daha bir çok sorunun  yanıtı halen cevap bekliyıor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.