Çitçinin 2020 yılı destekleri belli oldu

Ekonominin belkemiği çiftçinin, 2020 yılında alacağı destekler belli oldu. Mazot yardımı artarken, gübre parası iki katına çıkarıldı. Çobanlara 5 bin lira teşvik verilirken, et üreticisine hayvan başı 25 ila 600 lira destek sağlayacak.

  • 30 Ekim 2019 11:26
  • A
  • A

Erzurum Post-Çiftçilerin 2020 yılında alacağı desteklerin detayları belli olmaya başladı. Buna göre; mazot desteği artırılırken, 4 lira olan organik gübre desteği ise yüzde yüz artırılarak 8 liraya çıkarıldı. Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için dekar başına 19 lirası mazot, 8 lirası gübre olmak üzere 27 lira destek verilecek. Organik tarım için kategorilerine göre dekar başına 5 ile 70 lira arasında destek verilecek. Toprak analiz desteği kapsamında analiz başına 40 lira destek ödenecek.

 

Cumhurbaşkanılığı Kararnamesi’yle belirlenen ve Resmi Gazetede yayımlanan destekler, 2020’de ödenecek. Bu desteklerden yararlanabilmek için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil olmak gerekiyor. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçi sayısı ise 2,5 milyon civarında. Mazottan gübreye, organik tarımdan hayvancılığa kadar pek çok konuda destek var.

 

 

81 İLE HİBE VAR

 

– Organik hayvancılık desteği kapsamında arı yetiştiricisine arılı kovan başına 10-15 lira verilecek.

 

– 4 ay ve üzeri yaştaki buzağı için 350-625 lira destek verilecek.

 

– Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Ordu, Rize, Sivas, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Van illerinde doğan buzağılara ilave 100 lira destek ödemesi yapılacak.

 

– Dişi manda ve malak (yavrusu) için 250 lira destek ödenecek.

 

– Küçükbaş hayvancılığı desteklemek için çoban istihdam desteği, 100 baş ve üzeri anaç koyun keçi varlığına sahip işletmelere veya çobanlara 5 bin lira olarak ödenecek.

 

– Damızlık koyun-keçi yetiştiriciliğinde, anaç koyun keçi başına 25 lira, Mardin, Siirt ve Şırnak’ta anaç tiftik keçilerine ilave 20 lira ödeme yapılacak.

 

– Yerli tosunları mevzuatına uygun kesimhanelerde kestiren yetiştiricilere, hayvan başına 250 liraya kadar destek ödemesi yapılacak.

 

– Oğlak tiftiğinin kilogramına 30 lira, anamal tiftiğin kilogramına 28 lira ve tali tiftiğin kilogramına 20 lira ödeme yapılacak.

 

– İpek böceği yetiştiricisine destek kapsamında yaş kozanın kilogramına 60 lira ödeme yapılacak.

 

– Geleneksel kıyı balıkçılığının desteklenmesi için 10 metreden küçük balıkçı gemilerine 750 lira ile 1.250 lira arasında destek verilecek.

 

Bakanlığın verdiği desteklerle üretimin büyük oranda artacağını ifade eden Erzurum Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Akar, ilk kez sürü büyütme desteğinin verileceğini belirterek, “ örneğin geçen yıl 100 küçükbaş hayvan sürüsü olan yetiştiricimiz bu yıl sürü sayısını artırmış ve 125’e çıkarmış ise artırdığı 25 adet hayvan başına 100 TL sürü büyütme desteyi verilecek.  İlimiz hayvan yetiştiriciliği bölgesi olması sebebiyle yem bitkileri desteğine ilave olarak %25 destek ödenecek” dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.